Jak přihlásit tažné zařízení?

JAK NA MONTÁŽ A PŘIHLÁŠENÍ TAŽNÉHO ZAŘÍZENÍ?

Když si koupíte tažné zařízení, budete ho potřebovat namontovat a následně přihlásit na Dopravně správním odboru MÚ.
Jak nejjednodušeji postupovat?


Vzor pověření k montážiTažné zařízení je podle evropské normy i českého zákona zařízení určené k odborné montáži.
Montáž byste proto měli svěřit odborné firmě s pověřením k montáži tažných zařízení.
 
Taková firma má odborné předpoklady pro kvalitní provedení instalace tažného zařízení a elektropřípojky. Montážní firma ručí za provedení práce, správné zapojení a funkčnost elektropřípojky. Provedenou montáž potvrdí do typového listu - potvrzení o montáži. Montáž tažného zařízení v pověřené dílně je pro Vás také předpokladem, aby Vám na příslušném odboru dopravy tažné zařízení zapsali do technického průkazu bez povinnosti návštěvy STK. Další výhodu představuje, že nebude omezena záruka Vašeho nového vozidla.

Tažné zařízení Vám rádi namontujeme v některém z našich servisů v Praze,
nebo Vám montáž zprostředkujeme u jednoho z našich partnerských servisů po celé ČR.

Největší úskalí při montáži tažného zařízení bývá zapojení typové elektropřípojky na moderních vozidlech vybavených systémem CAN-BUS a správné provedení výřezu v nárazníku (zejména lakovaném), pokud je nutný. Problémy bývají i s kontrolou správné funkce elektropřípojky, na které se používají speciální diagnostické přístroje spolupracující se systémem CAN BUS, případně programováním (aktivací) řídící jednotky automobilu pro provoz s přívěsem, tzv. kódování. Specializovaná dílna má s touto specifickou činností zkušenosti a příslušné nástroje.

Tažné zařízení si samozřejmě můžete namontovat sami svépomocí. V tomto případě je nutné postupovat důsledně podle instrukcí a postupů uvedených v návodu k montáži, včetně dodržení předepsaných utahovacích momentů u šroubových spojů. Montáž svépomocí lze spolehlivě a úspěšně uskutečnit spíše u starších modelů vozidel bez elektronických řídících systémů a velkých lakovaných nárazníků. Pokud si tažné zařízení namontujete sami, je nutná navštěva STK, kde Vaši práci za poplatek zkontrolují a vystaví protokol pro zápis do technického průkazu na odboru dopravy.

TYPOVÝ LIST - POTVRZENÍ O MONTÁŽI

Typový list je důležitá součást tažného zařízení a slouží jako potvrzení montáže tažného zařízení pověřeným pracovištěm a také potvrzuje schválení technické způsobilosti typu výbavy vozidla k provozu na pozemních komunikacích. Každý náš zákazník dostane k zakoupenému tažnému zařízení TYPOVÝ LIST ELSA GROUP, jehož vzor je úředníkům přístupný na stránkách Ministerstva dopravy.

Typový list Elsa GroupDo typového listu se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži. Firma certifikovaná naší společností jako "Pověřené montážní pracoviště" zapíše datum, místo, jméno mechanika a číslo pověření. Seznam certifikovaných pracovišť v blízkosti Vašeho bydliště naleznete na našich internetových stránkách nebo Vám jej na požádání rádi poskytneme. S vyplněným typovým listem a požadovanými doklady (viz. níže) navštívíte odbor dopravy Vašeho místně příslušného dopravního úřadu a tam Vám tažné zařízení bez další kontroly na Stanici technické kontroly (STK) zapíší do technického průkazu vozidla.

Rozhodnete-li se namontovat tažné zařízení svépomocí nebo v servisu bez pověření k montáži, můžete tak učinit. Po montáži je nutné s vozidlem navštívit STK. Technici prověří typovou vhodnost tažného zařízení pro vozidlo, značku schváleného typu a správnost montáže včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Na základě kontroly obdržíte protokol STK, který pak předložíte při přihlášení.

Orientační ceny za přihlášení a zápis tažného zařízení na dopravním úřadě:

a) Pokud tažné zařízení montujete svépomocí, nebo v servisu bez "Pověření k montáži"

 • Kontrola STK: 250,- Kč
 • Poplatek na úřadě za přihlášení TZ: 100,- Kč

b) Pokud tažné zařízení montuje servis s "Pověřením k montáži"

 • Poplatek na úřadě za přihlášení TZ: 50,- Kč

Typový list a montáž v pověřené firmě Vám ušetří 300,-Kč a Váš čas.

Potřebné doklady k zápisu tažného zařízení:

 • Vyplněný formulář – „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel".
 • Velký technický průkaz (TP) (od 1.1.2024 se již velké technické průkazy nevydávají)
 • Osvědčení o registraci vozidla (ORV / malý TP).
 • Typový list (TL) tažného zařízení vyplněný montážní firmou nebo protokol o kontrole montáže z STK.
 • Kopie certifikátu "Pověření k montáži" od montážní firmy.
 • Soukromá osoba - občanský průkaz (OP), respektive notářsky ověřená kopie OP.
 • Právnická osoba - živnostenský list (ŽL) nebo výpis z obchodního rejstříku, respektive notářsky ověřená kopie ŽL nebo výpisu z obch. rejst.
                             + ověřená plná moc a OP, pokud dotyčný není jednatelem nebo nemá zvláštní zmocnění.

Jako spotřebitel se v případě vzniku spotřebitelského sporu můžete obrátit na Českou obchodní inspekci (http://www.coi.cz/).

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení