Jak vybrat vhodnou elektropřípojku?

Základní informace o elektropřípojkách

Moderní automobily jsou stále častěji vybavovány složitými elektronickými systémy, proto je třeba věnovat výběru vhodné elektropřípojky náležitou pozornost.
Elektropřípojka slouží k propojení elektrických světelných okruhů vozidla a přívěsu. Na vozidle je zakončena zásuvkou.

Podle počtu pinů zásuvky rozeznáváme elektropřípojky 7-mi, nebo 13-ti pólové.

Kdy použít 7pin nebo 13pin EP?

7pin

  • pro běžný nebrzděný nákladní přívěs do 750 kg (standardní funkce světel)

13pin

  • pro karavan (zásuvka obsahuje kromě standardních funkcí i dobíjecí proud pro baterii přívěsu a stálé napájení, např. pro vnitřní osvětlení)
  • brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg (musí být zapojena funkce couvacího světla)
  • pro nosič jízdních kol se světelnou rampou (standardní funkce světel)

Další členění elektropřípojek je podle způsobu připojení na vozidlo:

Typové elektropřípojky

Elektronické systémy dnes patří ke každému modernímu vozidlu. Systémy CheckControl, palubní počítače, parkovací senzory a datové sběrnice (CAN BUS) zvyšují komfort a bezpečí řidičů. V moderních automobilech je stále tenčí kabelové vedení, proto není vždy možné zapojit k těmto systémům doplňkové příslušenství. V tomto případě doporučujeme typovou elektropřípojku, která je vždy přizpůsobena konkrétnímu typu vozidla.

Použijete li typovou elektropřípojku, nepotřebujete vyhledávat originální zapojení různých funkcí. Jednoduše podle návodu zapojíte konektory, případně vedení CAN BUS a jste hotovi. Tenké kabelové vedení a systém CAN BUS zůstávají bez narušení a řídící jednotka komunikuje se systémem vozidla. Osvětlení vozu i vleku je kompletně funkční a v normální intenzitě, zároveň mohou být využívány funkce jako je např. TSA (stabilizace přívěsu) nebo odpojování PDC (parkovacích senzorů). Použitím typové elektropřípojky zajistíte maximální využití systémů vozidla a bezpečnost.

Kódování typových elektropřípojek 

Typové elektropřípojky moderních vozidel vyžadují aktivaci (kódování) řídících jednotek automobilu na speciálním diagnostickém zařízení. Po aktivaci jsou funkční např. automatické odpojování parkovacích senzorů, nastavení výškové regulace vozidla pro jízdu s přívěsem, aktivace stabilizace přívěsu TCA apod.  V některých případech je nutná aktivace již i pro zajištění základních funkcí osvětlení přívěsu. Po aktivaci je tažné zařízení zaznamenáno v systému vozidla a jednotka elektropřípojky s vozidlem komunikuje.

Někteří výrobci automobilů se aktivně brání dodatečné montáži "neoriginálního" tažného zařízení a nechávají si vyvíjet a vyrábět speciální elektropřípojky, které nelze aktivovat bez zadání (v balení přiloženého) unikátního kódu funkčního pouze s diagnostikou konkrétního výrobce. První automobily, kterých se toto opatření týká jsou VW Passat B8, VW Touran a Tiguan od r.v. 2015, nové Audi A4 a Audi Q7. I v těchto případech dokážeme svým zákazníkům většinou zajistit profesionální řešení.

Univerzální elektropřípojky

Je možné, že z různých důvodů není zatím pro Vaše vozidlo v našem sortimentu zahrnuta typová elektropřípojka. V takové situaci lze spolehlivě použít univerzální elektropřípojku. Naše univerzální elektropřípojky dodáváme v kvalitních 7pin a 13pin sadách pro snadnou montáž. Elektropřípojky mohou být buď v základním provedení bez modulu, nebo pro vozidla vybavená funkcí Check Control či datovou sběrnicí CAN BUS. Univerzální elektropřípojky nekomunikují se systémem vozidla, ale tento systém obcházejí (jsou pro něj neviditelné). Proto není možné využít nadstandartní funkce jako je např. TSA (stabilizace přívěsu). Odpojení parkovacích senzorů, mlhového světla, či podporu funkce Multiplex naše vybrané typy univerzálních sad podporují. Univerzální elektropřípojky se ve vozidle neaktivují (nekódují).

Jak je to se zárukou při montáži na nové vozidlo?

Námi dodávané elektropřípojky jsou homologované podle Evropské směrnice a jejich výrobci vlastní certifikáty nejvyšší kvality pro dodavatele prvovýroby v automobilovém průmyslu. V případě odborné montáže v souladu s montážním návodem a pokyny v provozním návodu k vozidlu, proto nemůže dojít k jakémukoliv omezení zákonné záruky vozidla. Na nová vozidla vždy doporučejeme používat typové elektropřípojky.

Vzhledem ke složitosti současných automobilů a rozmanitosti modelových řad doporučujeme kontaktovat montážní servis, nebo Vašeho prodejce pro pomoc při výběru.

Rozdíly UNI x Typových elektropřípojek


Zapojení jednotlivých pinů zásuvky elektropřípojky:

Zapojení prvních 7(8) kontaktů je shodné pro 7-mi i 13-ti pinové zásuvky.

Zapojení zásuvky